NEWS harazd.net

Перший у Польщі український портал

Europoseł PiS: Dość upamiętniania UPA w Polsce, usunąć pomnik

| 1 Comment

PoselPorebaTomasz Poręba, europoseł PiS z Rzeszowa, apeluje do władz samorządowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o usunięcie pomnika ku czci OUN-UPA w Hruszowicach

– UPA wymordowało ponad 100 tys. osób tylko dlatego, że byli Polakami. Była to zbrodnia ludobójstwa. Działalność tej nacjonalistycznej formacji nie powinna być nigdzie w Polsce upamiętniana – uważa Tomasz Poręba.

Chodzi o nielegalny pomnik ku czci OUN-UPA znajdujący się od 1994 roku na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach w powiecie przemyskim. Obiekt w kształcie łuku chwały z godłem Ukrainy w centrum zawiera napis: „Chwała bohaterom UPA, bojownikom o wolną Ukrainę”. Fragmenty kamienne i tablice z brązu zostały przywiezione z Lwowa, a na zbudowanym przez siebie cokole umieścił je mieszkaniec Hruszowic, były członek UPA.
Tomasz Poręba w liście do Andrzeja Kunerta, sekretarza ROPWiM, napisał, że „ta nielegalna forma upamiętnienia została wybudowana bez konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa”.

„Pomnik próbą relatywizowania historii”

– Już w 1995 roku Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stwierdził, że obiekt powinien zostać rozebrany. Wielokrotnie zwracał na to uwagę także Pana Poprzednik, śp. Andrzej Przewoźnik. Jest to obiekt czysto symboliczny, nie kryje żadnego pochówku członków UPA, więc nie może być mowy o legalizacji tego miejsca – podkreśla europoseł PiS. – Jest to także próba relatywizowania historii poprzez upamiętnianie miejsc i osób, które na tych terenach dokonywały zbrodniczych mordów na ludności polskiej – dodaje Poręba.

Europoseł PiS zaapelował do sekretarza ROPWiM, jak również do starosty przemyskiego i wójta gminy Stubno, o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz usunięcia obiektu.

„W tym roku obchodzimy 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu. W wyniku zorganizowanych działań OUN/UPA w okrutny sposób wymordowano ponad 100 tys. Polaków. Tymczasem na terenie gminy Stubno od niemal 20 lat stoi nielegalny obiekt sławiący tę zbrodniczą formację – czytamy w liście europosła Poręby do sekretarza ROPWiM i władz samorządowych.

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14303471.html

One Comment

  1. Parafrazując słowa Pana Posła Poręby: „Dość upamiętniania Polski i Polaków na Ukrainie, usunąć pomnik”… Tylko do czego to nas wszystkich doprowadzi?

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.